A Tipi Kişilik ve Erken Boşalma

Çok az insan tümüyle a tipi kişilik ve b tipi kişilik sayılır. Genelde bunun karışımıyızdır. A tipi davranışlar sergileyenler zamanla yarışan, sabırsız, hızlı konuşan, çabuk sinirlenen, bir çok işi aynı anda yapmaya çalışan, hep onaylanmayı beklerler, dakiktirler, mükemmelcidirler, konuşanın sözünü kesme eğilimindedirler, ev ve iş dışında çok az ilgi alanları vardır, hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, rekabetçidirler, ani parlama huyları vardır.

B tipi davranışlar sergileyenler ise; Daha uysal, daha az rekabetçi, planlı ve programlı, başkalarının sözünü kesmeden sonuna kadar dinlerler, zorlanmalar karşısında daha az paniğe kapılırlar, hobileri vardır, olaylara geniş bakış açısıyla yaklaşabilirler, A tipi kişilikler ise, küçük ayrıntılara takılma eğilimi yüksektirler.

Sonuç olarak; Erken boşalan erkeklerin ortak özelliklerini baktığımızda a tipi davranışların daha çok sergilendiğini görmekteyiz.  Erken boşalma terapi sürecinde kişilerin gerginliklerini, streslerini azaltmaları, öfkelerini kontrol etmeleri ve hayatın her alanında daha yavaş hareket etmeyi öğrenmeleri, ev ve iş dışında da ilgi alanlarının olması, telaşsız, sakin olmayı öğrenmeleri önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.