Erken Boşalma Evlilikleri Kabusa Çevirebiliyor!!!

Erkeğin hayatının bir döneminde karşılaşabileceği bir sorun olan erken boşalma, çiftin cinsellikten zevk almasını engelleyen, kendilerine olan güvenlerini sarsan ve ilişki çatışmalarına yol açtığı için ciddiye alınması gereken bir sorun… Peki nasıl tanımlayabiliriz erken boşalmayı;

Erken boşalma; sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması şeklinde tanımlanır ve bir çok erkeğin kabusudur.

Erken boşalmanın bir çok psikolojik nedeni vardır.  Bu  nedenlerin hepsini sıralamayacağım. Ben özellikle evliliğe olan etkisinden bahsetmek istiyorum.

Erken boşalan erkekler genellikle sevişmeyi boşalmak için katlanılması gereken bir angarya olarak görüyorlar. Çoğunlukla cinsel yaşamlarında partnerini mutlu etmeyi bir görev olarak algılıyorlar. Bu nedenle cinsellik yaşarken yoğun bir baskı ve stres  yaşıyorlar. Cinsel yaşamın düşmanı olan baskı ve stresin olduğu yerde zevk almaktan bahsetmemiz çokta mümkün değil!  Stresliyken girilen ilişkide erkeğin boşalma refleksinde önemli bir yer tutan aşk kasları, istemsiz olarak kasılarak erken boşalmaya neden oluyor. Bu durumda kadın boşalamıyor veya orgazm olamıyor. Erkek kadını boşaltma görevini yerine getiremediği için, üzerinde tatmin etme baskısını daha yoğun hissediyor ve daha çok strese giriyor. Bu kısır döngü erken boşalmanın zamanla bir ÇİFTİN CİNSEL UYUMSUZLUĞU halini almasına yol açıyor. ERKEN BOŞALMAYA HASTALIK OLARAK DEĞİL ÇİFTİN UYUM SORUNU OLARAK BAKMAK SORUNUN  ÇÖZÜLMESİNDEKİ İLK VE EN ÖNEMLİ ADIMDIR. Zamanla çiftler tatminsiz bir ilişki yaşamaktan ise cinsel  ilişkiye girmemek için bin bir bahaneler uyduruluyor . Özelliklede günümüzde çocuklarla yatmak  moda oldu. Böylece bayan angarya olan ilişkiden, erkekte eşini tatmin etme stresinden kurtulmuş oluyor. Bahanede gayet mantıklı duruyor. “çocuk kendi başına yatmıyor” gibi bahaneler…  Fakat çözülmeyen sorun, yumak halinde büyümeye devam edip çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına , cinsel soğukluğa, cinsel isteksizliğe, orgazm sorunlarına hatta sadakatsizliğe kadar gidebiliyor.

Oysaki erkek cinsellik yaşarken, kadını tatmin etme zorlantısından vazgeçtiğinde, boşalmayı hedef olmaktan çıkartıp sevişmenin verdiği hazza odaklanabildiğinde, cinsel birliktelik sırasında aşk kaslarını gevşek tutmaya çalıştığında, mutlu cinselliğin tadına varabiliyor ve istediği zaman isteyerek boşalabiliyor. Kadında erkeğin kendisini tatmin etmesini beklemek yerine, boşalmanın sorumluluğunu alması, dokunmanın verdiği hazza odaklanması  ve çiftlerin iletişim kanallarının açık tutup, birbirlerini suçlamak yerine sorumluluk almaları sorunun çözümünde ki en önemli adımdır.

SORUMLULUK ALMAK ÇİFTİ ÖZGÜRLEŞTİRİYOR…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.