Vajinismus ve Stres

Vajinismus stres ve korku sonucu oluşan bir korunma refleksidir. Strese yol açan; bazen bir dokunuş, bazen birleşme düşüncesinin akla gelmesi, bazen kadının parmağının vajinaya yaklaşması, doktorun muayene etmesi, penisin vajinaya yaklaşmasıdır. Bu gibi durumlar bir kez yerleşti mi artık şartlı refleks haline gelir ve her deneme veya deneme düşüncesiyle tekrar tetiklenir ve kendiliğinden ortaya çıkar.

İnsanların yoğun korku karşısında “savaş ya da kaç” prensibini aktive olur ve insanın kendisini korumasını sağlar. Her iki durumda da koruması söz konusudur. Kişi ya saldırıp tehlikeyi yok edecek ya da tehlikeden hızla uzaklaşacaktır. Saldırıda da kaçmada da aslında gardını almak vardır.

Cinsellik, birleşme, penis girişi, beden algısı ilişkiler ve benzeri konularda olumsuz düşüncelere sahip kadınlarda aşk kaslarıyla çevrelenen kasık bölgesi bir mücadele alanı haline gelir. sonuç olarak , ask kasları kasılıp vajina, makat ve idrar deliği sıkıştırarak otomatik koruma olur. Yani vajinismulu kadınlar yaşadıkları stres sonucu cinsel ilişkiyi girişiminde geriye giderek veya erteleyerek kaçma yada bacaklarını sıkıca kapatıp elleriyle eşini itmesini de savaşma prensibini uygulamaya koymuş olduklarını söyleyebiliriz.

Terapisinde özellikle vajinaya bir girişimi neden keyif verici bir şey olarak değil de otomatik olarak tehlike olarak algılanıyor? Algıların böyle negatif olarak şekillenmesine şeyler neler? soruların cevabını bulmak ve olumsuz otomatik düşüncelerin yerine bilişsel yeniden yapılandırma yapmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.