Vajinismus

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle cinsellikle ilgili, cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış bilgi ve inanışlara sahiptirler. Çok yanlış olan ama doğru sanılan bilgilerle hayatlarını kâbusa çevirmekte ve çaresizlikle yaşadıklarına boyun eğmektedirler.

Kadında cinsel ilişkinin olduğu bölgeye “vajen” denir. Başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta kasılma, endişe, korku ve panik hali olur. Kadının bacaklarını sıkıca kapatması ve elleriyle eşini itmesine yol açan, istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki bilinçdışı vajinal kasılmalara “vajinismus” denir. Halk arasında “kadınlarda cinsel ilişkiye girememe” , “tamamlanmamış evlilik” ve “evli bakireler” de denir.

2 cm’lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, kadınların yanlış algısına göre; kasılmalar nedeniyle daralmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkansız hale getirmektedir. Gerçekte, cinsel ilişki sırasında vajinanın esnemesi ve genişlemesi büyük öneme sahiptir. Kadın cinsel organı, ilişki sırasında erkeğin penis büyüklüğüne göre kendini hazırlar. Bu sağlıklı ve normal bir durumdur. Vajina esneyebilen, genişleyebilen ve uzayabilen bir organdır yani vajinismus, genital organların anormalliğinden dolayı değildir. Genital bölge tamamen normalken, kadının ağrı, acı, delinme, patlama olacak gibi düşünce sistemindeki  sistematik hatalar kadının kendisini daha da fazla kasmasına  ve panik atak gibi durum yaşanmasına neden olmaktadır.

Vajinismus çift için yıkıcı ve kırıcı olabilir. Vajinismuslu kadınlar kendilerinin deli olduğunu ya da anormal olduklarını düşünmeye başlayabilirler.  Sonuç olarak bir kadın vajinismus olduğundan şüpheleniyorsa, istediği cinsel yaşamı sağlamak ve yaşamın tadına varmak için en kısa sürede bir cinsel terapistten, cinsel terapi almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.