Vajinismusu Yenin Yeni Bir Başlangıç Yapın

Bir çok evliliği kabusa çeviren, çiftlerde korku,  kaygı, umutsuzluk ve çaresizlik gibi bir çok duygunun yaşanmasının temelinde olan vajinismusun yüzde yüz terapisi vardır. Vajinismusu  dsm  IVde ki  tanımına baktığımız da “vajinanın dış üçte birindeki kaslarda, tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı ve cinsel ilişkiye engel olan spazmdır.”  olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım doğru olmakla birlikte kadının cinsel ilişki sırasında yoğun kaygı ve korkuyla beraber  tüm vücudunun kasılması, bacaklarını kapatması,  nefes alış verişinin hızlanması, kalp atımlarını duyumsama, titreme ve kontrolünü kaybetme gibi belirtilerin olduğu ve eşini üzerinden ittiği  panik atak benzeri bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani vajinismusu vajinanın panik atağı diyebiliriz.

Vajinismus sorununu  ailelerin biliyor olması sorunu bazen çıkılmaz hale getirebiliyor en azından çift üzerin de yoğun bir baskı hissedebiliyor. Özellikler ne zaman çocuk sahibi olacaksınız sorusu çift üzerinde baskıyı arttırıyor ve kadın “ Herkesin bu kadar kolay yaptığı şeyi  ben neden yapamıyorum.” Düşünerek yoğun bir suçluluk,  çaresizlik duygularını yaşıyorlar.  Oysa bilinenin aksine vajinismus çok fazla görülmektedir. CİSED bilgi anketinde bu oran,  her on kadından birinde olduğunu göstermiştir ve cinsel terapiye başvuran kişilerin içinde en fazla vajinismus sorunu yaşayan çiftler olduğunu söyleyebiliriz.

Vajinismusun bir çok nedeni olmakla birlikte en yaygın nedenleri arasında “cinsellik kötüdür”, “cinsellik ayıptır, günahtır, yasaktır”, “kızlık zarı ağrı yapacak, delinecek, patlayacak, ağrı ve acı yapacak” düşüncelerinin hakim olması en yaygın nedenleri arasındadır.  Diğer önemli nedenler  arasında ilk cinsel denemede yeterli bir ön sevişme olamadan hızlı bir şekilde cinsel ilişki deneyimi ve kadının canının yanması bunun sonucunda da diğer ilişki denemelerinde de  ağrı acı hissetme beklentisiyle bir kısır  döngüye girmesidir.  Ayrıca cinsel tacizler ve şiddete maruz kalmak,  cinselliği değersizleştiren aile, baba kız arasındaki ilişkiler, baskıcı bir baba,  hamile kalma korkusu,  obsesif ( takıntılı düşünce) özellikler taşıma en yaygın nedenleri arasındadır.

Vajinismus tedavisinde yapılmaması gerekenler ancak çok sıklıkla karşımıza çıkan kızlık zarının alınması ameliyatı çoğunlukla sorunu çözmez çünkü vajinismus zihinsel sistematik hatalarda kaynaklanır. Ayrıca genel anetezi altında cinsel birleşme, botoks  tedavisi, kadının cinsel ilişki öncesi alkol alması, cinsel ilişki öncesi sakinleştirici, kas gevşetici ilaçların alınması, lokal uyuşturucu krem ve pomatlar,  tek günlük seanslar bunlar vajinismuslu kadınların korkularını ve kaygılarını arttırmaktadır ayrıca penis vajina birlikteliği sağlansa dahi daha sonra cinsel ağrı bozukluğu, cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk gibi bir çok sorunun oluşmasında neden olmaktadır. Yani sorun çözülmüyor yer değiştiriyor diyebiliriz.

Vajinismus  terapisi için uygulanacak adımlar her ne kadar  vajinismusun kadının üzerindeki  etkisine göre değişse de öncelikli olarak vajinismusu geçici ve tedavi edilebilir bir hastalık  olarak bilmemizde fayda var.  “Hastalık yoktur hasta vardır” deyimini hatırlatmak isterim.  Terapiye geçmeden önce çiftlerle değerlendirme seansları yapılır ve nedensellik üzerine konuşulur. Terapiye çift olarak katılmaları önemlidir. Çünkü vajinismus kadının bedenine ait bir bozukluk olabilir ancak çiftin ortak sorunudur.  Değerlendirme sonucuna göre öncelikle çiftin ilişkisini yeniden yapılandırmak,  cinsellikle ilgili ağrı yapacak, kan gelecek,  patlayacak,  delinecek gibi yanlış algıları değiştirmek, ağrı yerine cinsel haza odaklanmayı seçmek, kegel kaslarını keşfedip kegel kaslarında istemli denetim kurmak , aşk oyunlarını öğrenip özelikle mastürbasyon oyunlarını, nefes ve derin gevşeme tekniklerini öğrenip hem ruhsal hem de bedensel olarak cinsel ilişkiye cinsel hazza odaklanama sonucu vajinismuslu çifti huzurlu bir cinsel ilişki kurabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.