Cinsel Hurafeler ve Vajinismus

Cinsel bilgisizlik ve yanlış bilgilenme; aşırı kaygı, suçluluk duygularına neden olmakta,  başaramama korkusunu tetiklemekte  vajinismusun ortaya çıkmasında ve sürmesinde kilit rol oynamaktadır.

Evlenmeden önce anlatılan : “ilişkiye girince bir hafta oturamadım”, “Penis içimden çıkmaz birleşik halde kalırız”, “O kadar çok kan geldi ki tavana sıçradı”, “ ilişkiye girince kızlık zarı delinecek, patlayacak, yırtılacak, ağrı, acı yapacak” gibi anlatılan cinsel mitler( hurafeler, abartılı hikayeler), kapıda bekleyen kanlı çarşaf gelenekleri, ülkemizdeki kadınların cinsellikten korkmalarına ve ilişkiye girmelerine engel olup bir çok evliliğin yıkılmasına neden olmaktadır.

Cinsel organlar kötü ve pistir.  Bu cinsel hurafe bir çok kadının kabusudur. Cinsel organlar sevgi ve zevkli bir ilişki içerisinde özgürce paylaşılabilen bedenin özel bir bölümüdür. Ne yazık ki bizim ülkemizde kızların  adet olmayla başlayan süreç ve o dönemde yaşanan travma  kadınların tüm hayatını etkileyebilmektedir. Aslında adet olma kadın olmadaki ilk adımdır ve  Doğurganlığın ifadesidir. Kültürümüzde erkek çocuklar sünnet olduklarında evlere hediyeler gelirken, altınlar takılırken kız çocuklarında  adet olduklarında sanki utanılması ve saklanması gereken bir durum muş gibi kabul görmüştür. Oysaki neden kızların adet olması kutlanmasın,  hediyeler alınmasın!

Diğer bir cinsel hurafede; cinsellikle ilgili konulardan kaçınılmalı ve bunlar konuşulmamalıdır. Cinsellikle ilgili sağlıklı bakış açısı ailede başlar. Çocukların karmaşa ve korkularını aileleri tarafından dengelenmiş yönlendirmeler, tartışma ve iletişim ile çözülmesi gerekmektedir.  Her şeye  ayıp, günah ve yasak kavramları ile yaklaşmak ne yazık ki bizim kültürümüzde ailede başlayan süreç olarak evliliklere de yansımaktadır Ancak  cinselliğin partnerle tartışılması başarılı bir cinsel yaşam inşa etmek için gereklidir. Açık iletişim güven verir ve sevgi dolu çift ilişkisi geliştirilmesine olanak verir. Kişinin kendisine ve partnerine karşı kabul edici olması, ilişki için nelerin iyi nelerin zarar verici olduğu fark etmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.