Empotans (Sertleşme Sorunu) Erektil Disfonksiyon

Erkeklerin kabusu olan ve çaresizlik yaratan empotansı: Cinsel ilişki için gerekli sertliği başlatamama, sağlayamama veya devam ettirememe durumu olarak tanımlayabiliriz.  Cinsel temas esnasında, cinsel istek duyulmasına karşın, erkek cinsel organının  yeterli veya kesinlikle sertleşmemesine olarak da tanımlanabilir.

Sertleşme sorunu olan bir erkek, kısırlıkla ve  cinsel isteksizlikle karıştırılmamalıdır. Sertleşme sorunu olan bir erkek baba da olabilir orgazmda.

Sertleşme sorunu her ne kadar yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak görülse de son yıllarda gençlerde de görülebiliyor. 40 yaşını geçen erkeklerin yüzde 70’ine yakınında görülüyor.

Çoğu erkekte stres, yorgunluk, endişe, partner ilişkisindeki sorunlar ya da aşırı alkol kullanıldığında zaman zaman karşılaşılan iktidarsızlığın endişe edilecek bir yönü yok… Eğer bu durum çok sorun edilirse “başarısızlık korkusu” zamanla psikolojik olarak ciddi bir sorun haline gelebiliyor ve aslında geçici bir durum sabit bir sorun haline dönüşebiliyor. Çünkü her cinsel birleşmede öncesinde “Yine aynısı olacak!”, “Yine penisim sertleşmeyecek!” veya “Yine rezil olacağım!” şeklindeki olumsuz düşünceler ve stres geçmişteki başarısızlıkların tekrar etmesine yol açabiliyor. Ayrıca penisin sertleşme mekanizmasını etkileyen atardamarların daralması sonucu penise gelen kanın azalması, toplardamarların gereğinde kapanamayıp gelen kanı geri kaçırması, hormon bozuklukları, kalp, şeker, tansiyon veya prostat hastalıkları, gibi birçok organik neden penisin sertleşmesini engelleyebiliyor.

Hastalardaki iktidarsızlık koşullara göre değişiyorsa, hasta sabahları ereksiyonla uyanıyorsa veya kendi kendine tatmin(mastürbasyon) sırasında sert bir ereksiyon sağlanıyorsa; Bu iktidarsızlık olayının altında psikolojik faktörler var demektir. Fiziksel ve psikolojik faktörlerin bir arada bulunma olasılığı yüzünden hastaların mutlaka ürolojik muayeneden geçmelerini öneririm.

Sertleşme bozukluğunun en yayın tıbbi olmayan nedenlerden biri erken boşalmadır. Yurt dışında yapılan bir çalışmaya göre; erken boşalma olan yaklaşık 3 erkekten biri aynı zamanda sertleşme sorunu da olduğunu belirmiştir.

Sertleşme bozukluğunun tedavisinde öncelikle “düzeltilebilir risk faktörlerinin ele alınması” gerekiyor. Sigara ve alkol tüketimin azaltılması veya bırakılması,  düzenli egzersizlere başlanması, kilo verme çift ilişkisindeki sorunların çözümlenmesi birçok erkekte  düzelmeler sağlayabiliyor. Ayrıca çiftin birbirlerine ve ortak hobilerine zaman ayırması, romantik anlar yaratması, birlikte duş alması, mum ışığında romantik bir yemek yemesi, penis-vajina birlikteliğini içermeyen alternatif seks tekniklerini denemeleri, erotik masaj yapmaları, cinsel açıdan eğitici ve bilgilendirici cinsel eğitim kitaplarını ve videolarını alıp okumaları ve seyretmeleri çoğu zaman sertleşme sorununu ortadan kaldırabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.