Erken Boşalmanın Nedenleri (Bütüncül Yaklaşım)

Sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az uyarılmayla ve kişinin istemesinden hemen önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalma olmasına erken boşalma denir.  Erken boşalmayı hemen her erkek aynı şekilde yaşar gibi görünse de aslında erken boşalmanın her biri farklı nedenden kaynaklanır. Erken boşalmanın nedenlerini ve sürdürücü etkenlerini bilmek erken boşalmanın üstesinden gelmek açısından büyük önem taşımaktadır.

Ergenlik döneminde yakalanma korkusuyla,  ayıp,  günah,  yasak duygularıyla uygun olamayan koşularda, arkadaşlarına hava atmak için sayı takıntısıyla yapılan,  “Mastürbasyon yapanın gözü kör olur”, “Mastürbasyon yapanın ileride çocuğu olmaz” şeklindeki yalan ve yanlış bilgilerle korku içinde,   yapılan mastürbasyonlar olabildiğince kısa tutmayı tercih ediyor. Bu alışkanlık evliliğinin ilk yıllarındaki erken boşalmanın en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Buna alışan ve programlanan bir beynin kendisini şartlıyor.  Yine ilk cinsel deneyimlerde,  tecrübesizlikten ve aşırı stresten dolayı büyük olasılıkla erken boşalmanın yaşandığı bilinen bir gerçek.  Özelikle de  bu deneyimler arabanın arka koltuğu ve ya bir hayat kadınıyla yaşanmışsa kişinin yaşadığı ilk cinsel deneyim daha sonraki yaşayacağı ilişkilerde de aynısını yaşayacağı korkulu beklenti  gerçeğe dönüşebilmektedir.

Psikolojik nedenler listesi sayfalarca uzayabiliyor. Kendisine ve cinsel yeterliliğe karşı güvensizlik,  cinsel özgüven eksikliği, aşırı yüksek beklentiler (süper erkek olma, partneri kendine hayran bırakma arzusu), aşırı kaygılı erkekler erken boşalabiliyor.

Erkekler cinsel ilişkiye üç temel kaygıyla başlıyor: “Ya penisim sertleşmezse!”, “Ya penisim vajinaya girmeden inerse!” ve “Ya erken boşalırsam!” Bu üç kaygının yarattığı kısır döngü erken boşalmaya sebep olabiliyor. Yani erkek farkında olarak yada bilinçdışı bir şekilde sertleşme  sorunu yaşamamak için erken boşalabilir.

Cinsel kimlik gelişiminin yaşandığı fallik dönemde ( 3-6 yaş) babasıyla sağlıklı özdeşim yapamamış ve anneden kopamamış erkeklerde ödipal çatışma adını verdiğimiz çatışma çözümlenemez ve kalıcı olursa daha sonraki yaşlarda bilinçdışı bir şekilde erken boşalma olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Narsisistik kişilik yapısına sahip olan, her şeyin ayrıntısına takılan, üstünlük duygusu( düşünce yada davranışlarda) ve aşırı beğenilme duygusu olan erkekler erken boşalabiliyor.

Ayıca çiftler arasındaki zayıf iletişim, güç ve iktidar savaşları, anlaşmazlık,  hayal kırıklığı, eş reddi, eşin olumsuz ve aşağılayıcı tepkisi, mahremiyet sınırlarını oluşturamama, iş stresi, geçim sıkıntısı gibi aile, evlilik ve çift ilişkisindeki sorunları erken boşalmaya yol açabiliyor.

Erken boşalmanın gelişmesinde ve ortaya çıkmasında çok sayıda faktör vardır. Genellikle altta yatan en büyük neden psikolojik özelliklerdir. Ancak  geçmişte yeterli boşalma kontrolü olan bir erkek erken boşalmaya başlarsa fiziksel sorun olması muhtemeldir. Ayrıca cinsel işlev bozukluklarına mutidisipliner yaklaşım içinde değerlendirmek  çok önemlidir. Bu sebeple kişinin endokrinolog, ürolog ve nörolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. Yapılan çalışmalar olası fiziksel nedenleri de şu şekilde sıralamışlardır: Magnezyum eksikliği, penis başının altındaki fren derisinin kısa oluşu, sünnet sonrası peniste oluşan nodüller, tekrarlayan prostat ve penis başı iltihapları, MS hastalığı gibi nörolojik hastalıklar, grip ve alerji ilaçları erken boşalma nedenleri arasında yer alabiliyor.                      

Erken boşalma için sıklıkla depresyon tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar önerilir. Bu ilaçların çoğu cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle, boşalma süresini de uzatabilir. Ancak sertleşme sorunu da ortaya çıkabilir.( İlaç kullanımı için mutlaka doktora danışınız.) İlaç kullanmak boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmaz ve ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalır. Alkol ve ilaç kullanımının,  geciktirici spreyler gibi bölgesel uygulamaların mekanizması da aynıdır. Hepsi cinsel uyarılmayı azaltır.

Erken boşalma terapisi mümkündür. Cinsel terapide kafanın rahat olması, aşk kaslarının gevşek tutulması ve nefes kontrolünün yanında, boşalmanın habercisi olan bedensel tepkilerinin farkına varmayı ve hassaslığı azaltmayı amaçlayan dur-başla aşk oyunu ve Kegel egzersizleri uygulanıyor ve erkek boşalmasını kontrol edebildiği gibi, güzel sevişme sanatına dair birçok şey öğreniyor. Terapide çifte telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmektir. Çiftler arasında yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır.  Terapi sürecinde kadının problemi küçümsememesi, ciddiye alması, kaygıyı arttıracak davranışlarda bulunmaması, kıyaslama yapmaması, iyi niyetli çabaları desteklemesi, tehdit etmemesi, olumlu olanlara odaklanması, hep pozitif olması, problemleri değil çözümü konuşması önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.