Vajinismusun Nedenleri: Davranışçı Yaklaşım

Davranışçı yaklaşıma göre vajinismus öğrenilmiş uyumsuz davranışlardır. Geçmişte yaşanmış taciz, ensest ilişki, ya da kötü bir cinsel deneyim sonucu; klasik koşullanma süreci olup penis vajinaya yaklaştığında kadının kendisinin kasmasına  neden olmaktadır. Bir sonraki cinsel deneyiminde de aynı şeyi yaşayacağı beklentisi , endişesi  ve korkusu kişinin kısır döngüye girmesine neden olmaktadır. Koşullanma yanlış cinsel inançlar, tv ‘de izlenen ürkütücü bir seks sahnesi ya da çocuğun anne babasını cinsel ilişkiye girerken görmesi  sonucu da olabilmektedir.

Davranışsal yaklaşımda; vajinal girişe karşı koşullanmış korku reaksiyonunu azaltmak için kadına, ilerleyici rahatlama egzersizleri öğretilir (Gevşeme ve Nefes Egzersizi), nazik ve tedbirli şekilde genital bölgelerini keşfetmesi için cesaretlendirilir (Dokunma Egzersizleri). Genital organlarına bir el aynasıyla bakması ve ilgili kısımları tanıması istenebilir. (Ayna Tutma Egzersizi) Dış genital organlarını görerek ya da elle keşfetme konusunda rahatladığı zaman, vajinasını keşfetmeye başlaması konusunda teşvik edilir. Bu keşif, ya parmaklarıyla (en küçüğünden başlayarak) ya da kademeli dilatatörlerle sağlanır (Parmak Egzersizleri). Bebe yağı gibi girişi kolaylaştıran dış kayganlaştırıcıların kullanımı tavsiye edilir.

Alıştırmalar boyunca, kadına, kontrolün onda olduğu, ne zaman isterse ara verebileceği ya da bırakabileceği hatırlatılır. İlerlemenin oranı belirlenmiş uygulamalarla danışanın uyumu ve motivasyonuyla belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.