Vajinismusun Nedenleri: Varoluşçu Yaklaşım

Cinsel ilişkiye girememenin  çaresizliği ve kaçınılmazlığı karşısında hissedilen ve derinden yaşanan memnuniyetsizlik hissi sonucudur vajinismus  ve hayatı anlamlandıran var olmanın veya hissetmenin bir aracı olarak kullanılır. Bazı bireylerin kendi varlıklarını hissetmeleri krizle mümkün olabilmektedir. Yaşanılan ve her an hissedilen bir krizin varlığı canlılığın işaretidir. Her türlü anlamın bittiği bir noktada bile her zaman ulaşılacak bir anlam vardır. Bunun adı vajinismustur. Varlığın ve anlamın, derin boşluğuna veya anlamsızlığına karşı kişinin geliştirdiği bir cevaptır. Ayrıca olayın ilişki boyutu, iletişim boyutu, duygu boyutu, sevilme boyutu da varoluşsal anlamda önemlidir.

Bazı araştırmacılar cinsel ilişki korkusunun anlamını ayırt etmek ve vücutlarının onlara ne anlatmaya çalıştığını ortaya çıkarmak için kadının derinlerdeki duygu ve düşüncelerini keşfetmenin yararlı olabileceğini düşündüler. Varoluşçu  terapi de danışanın “hayatın sorumluluğu kime ait” “hayatın anlamı nedir?” temel soruların cevabını bulmaya ve anlamaya üzerine kurulu bir yaklaşımdır. Varoluşçu terapide danışana şikayet etmek ve kaderine isyan etmek yerine yaşadığı sorunun kader olmadığı ve sorumluluk alması gerektiği hayatı anlamlandırmanın, hissettiği derin kaygının hayatında bazı gerçeklerle yüzleşmek olduğu üzerine kuruludur.

Sonuç olarak, sorumluluğu kabul etmeden, kişi kendini geliştirip ileri gidemez, kendini iyi edemez, kendi varoluşunu yaşayamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.